A szezonális marketing égisze alatt sokan töprenghetnek azon, hogyan hozzák ki ebből a legtöbbet? Hogyan növeljék az eladást egy-két héttel a nagy nap előtt? Karácsonyi csúnya pulcsik, szirupos mézesmáz és hópihe fraktálok helyett találtunk ki valami ütőset. Érdekel? Dőlj hátra, hörpölj egy kis forralt bort és élvezd az utolsó perceket. Mert innen már mi viszünk téged az eladás sűrűjébe. Figyelem! Karácsonyi kampány ötletsor következik.
Nem csoda, hogy sokan megrettennek az ultimátumtól, amit a piac szertartása diktál nekik. Pedig akkor is elégedett lehetsz a cégeddel, ha éppen nincs a tarsolyodba ma semmi. Mindegy, hogy Karácsony, Hanuka vagy Kwanzaa. A lényeg ugyanaz: örülj a létezésnek és kapcsolódj másokkal is. Persze nem árt, ha a vevőknek is örülsz, pláne ha nem kezdted el jókor idén. Mondjuk októberben, amikor egy három hónapos etapot illik „üzemkészre” tenni. Miért gondoljuk ezt? A józan ész szabályait követve, no és a Google Trends útmutatói miatt is. Tudtad, hogy az ottani statisztikák novembertől szentestéig igazolják a fenti elmélkedést? Megmutatjuk, hogyan dübörög be a sales a tél közepébe. Sikeres kampányok, forró érdeklődők és egy izzásig hevített rendszer segít.
Középszezon: időben elkezdted?
Nem vitás, hogy a piac más-más csellel áll a kérdéshez. A webshop tulajdonosok arról álmodnak, hogy eljutnak a vevő küszöbéig, a díszes kopogtatókig. Míg a bloggerek és online szolgáltatók főként e-mailen és a közösségi médiában ügyeskednek. Bár egyiküknél sincs a bölcsek köve, azért azok járnak jól, akik már Mindenszentek környékén elkezdik a készülést. A mostani időszak – amit hívhatunk középszezonnak – mégis jó hírrel szolgálhat azoknak, akik gyors eredményt várnak el.
Fára fel
Azok pedig, akik elég szemfülesek hozzá, hogy a terméküket „megszemélyesítsék”, akár párosíthatják is a karácsony díszeivel. Igy tett tavaly a Nutella márka is, amikor a szemfüles vevőket a gasztro figyelők nyakon csípték, hogy a fenyőfát díszítik vele. Nem csoda, hiszen nyíltan vállalták mindezt rajongóik és elmondták, hogy a gömbdísz még többe kerülne.
Ajánlók húsz helyről. Ugye remek?
Más webshopok terméket szállítva a dobozba mézeskalácsot, vagy uram bocsá’ egy üveg díszüveges bort tesznek a vevőknek. Ez nem is rossz ötlet, hiszen sok borász megengedi, hogy átcímkézzék a termékét. A jó bor hamar ráveszi a régi vagy új vevőt a referencia írásra, véleményezésre. Igy akár csak húsz ajándék bor kiküldéssel húsz-húsz vevőtől kap referenciát vagy öt csillagot a Google Cégemben. Öt csillaggal vagy ajánlással tehet gesztust a Facebookon is a megajándékozott, csak kérnünk kell, vagy írhat sztorit Instagramon adott címkékkel.
Kicsomi – másképpen
Nemcsak az ajánlásokat érdemes bezsebelni ilyenkor, de jó ürügy a személyes beszélgetéshez. Bátran fel lehet hívni a vevőt és érdeklődni mindenről egy utánkövetéssel. A belbecsen kívül a külcsínnel is tarolhat a webáruház üzemeltetője: a most divatos „unboxing” fílingjét átvették sokan az Instagram sztori készítésben. Kicsomagolnak „élőben”, kamera előtt törzsvevők és influenszerek mindent. Ha még Facebook céges oldalán a cég csúnyapulcsi versenyt is hirdet vagy szelfizik télapó sapkában saját személyzetével, akkor pláne méltóbb és kreatív a siker.
Agilis marketing: bátraké a szerencse
Ha még nem tettük, installáljunk Push Notificationt a webshopra, ami közvetlen utat teremt a vevő és a tulaj agya között. Villámakciók, rendelési ultimátumok, nagy leárazások kedveltek ilyenkor. Fontos, hogy ezzel az eszközzel óvatosan bánjanak a webshopok, ne küldjenek, csak heti 1-2 push üzenetet, hiszen akár ellenkező hatást is elérhetünk velük.
Katalógus keresztmarketinggel
Szokatlan, de remek ötlet a digitális katalógus: mindenkit sürget a vágy, hogy terepszemlézzen. Így el is kötelezi a bolt a korábbi vevőket. Hiszen nem mindenki tud idejében dönteni arról, milyen márkát, méretet vagy színt vegyen. Ez a katalógus Word formátumban akár ingyen is elkészíthető. Lényeg, hogy egységes, trendi dizájnban kövessék egymást a termékek. Alattuk is rakjon ki a bolt olyan hiperlinket, ami pontosan a shop termékoldalra vezet. Ezeket a flip bookokat vagy egyszerűbb PDF-be konvertált Power Point szlájdokat ugyanúgy népszerűsíteni lehet, mint a terméket. Utat tör magának a közösségi médiában, a Facebook posztokban vagy éppen egy blog hivatkozásként letölthető ingyen. Főként ha „ajándékként” közzéteszik más boltok, online cégek az alkalmi keresztmarketinggel. Jó sablonokat keresel az igényes megjelenéshez? Klikk ide.
Képpontok – pont jó helyen
Sokan, sokfélét mondtak már a remarketingről, ami örökzöld maradt a teljes évben. Mindenki találkozott már vele, aki keresett konkrét terméket a Googleben és azután „visszaköszönt” a Facebook hírfolyamban fizetett hirdetésként, amit egy bolt terméklapjára kattintva megnézett. Még jobb, ha a webshop termékoldalán, a kategória oldalon carouselben elhelyezünk hasonló termékeket, amit a korábbi vevők szintén megnéztek. De a remarketing nem ér véget a Facebook képpont elhelyezéssel. A kosárelhagyók mérése és címkékkel szegmentálása is jó indok lehet egy külön nekik szóló hírlevélfolyam küldésre.
„Hasonló a hasonlónak örül”
Régi mondás, de nem hiábavaló, hiszen sokan szeretjük az egyformát a sokféleségben. Pláne, ha egy-egy sorozat vagy gyűjtemény vélt darabjait kínáljuk egy partner shop piacterében. Ilyen páros lehet a teafűhöz passzos bögre vagy édesség, képeslap és vitamin-szett. De akár adhatunk el együtt keresztmarketinggel gyermekruhát anyáknak való ékszerrel, könyvvel, notesszel, vagy akár parfümmel. Végtelen az asszociációs lánc, amivel egy webshop a család minden tagját rákötheti az „elbeszélésre”: egy alaptermék leírását formálja a hozzá illő életkép, a szintézis teremtés, ami nemcsak ürügy, de alkalom is a közös vételre.
Postára adás – a határok kijelölése
Ki ne tapasztalta volna, hogy a karácsonyi roham nem lazul fel a szenteste közeledtével? Mivel minden év adja a maga tanulságát, érdemes elgondolkodni, hogyan vessünk ennek véget? Főként ha figyelembe vesszük, hogy a Magyar Posta nincs felkészülve ekkora fejetlenségre. Csakúgy a futárszolgálatok és szállító kis cégek, akik a tumultusban nem tudják tartani ígéretüket. Mi a megoldás erre és hogyan kerülhetjük el? Szabjunk határidőket! Ha eldöntjük, hogy december 20-ig vállalunk kézbesítési garanciát, tartsuk is be! Amikor kampányt tervezünk, vegyük sorra a határidőket. Fontos – de nem egyetlen – kötött elem a posta csomagátvétel. Ennek szép példáját itt nézheted meg.
Jó cselekedetek – az adakozás
Itthon is népszerű a külföldiektől megszokott adománygyűjtés, a jó cselekedet. Ha van rá lehetőség, álljunk egy jó ügy mellé és tegyük világossá a vevők előtt mindezt. Több módja is van annak, hogy a támogatott család, beteg gyermek vagy szervezet az adományhoz hozzáférhessen. Elsőként érdemes megemlíteni a százalékos forintos részesedésüket. Máskor ugyanazt a pénzmennyiséget költik el minden egyes termékszponzor jelöléssel. Ne felejtsünk el esélyt adni azoknak is, akiknek túl drága volt a webshopos árváltozás, de mégis tennének gesztust és reális, szép célokat követnek.
Közkedvelt darabok – raktározzuk be
Győződjünk meg róla, hogy a kedvencek mindig kéznél legyenek. Nem vitás, a vevők igencsak meglepődnének, ha az eddig megszokottól eltérő, negatív választ kapnak az örök kérdésre: „Van ebből még egy ugyanilyen?”. Ráadásként egyéb furfangot is bevethetsz. Például a mobilbarát ajánlószoftvereket, vagy ha a képernyő baloldalán észlel a vevő a felugró ablakban számlálót, share gombot, vásárlói előzményeket.
Média Kit – sajtóképviselet
A tulajdonosok mindig büszkék arra, amit elértek. Ha korlátos a büdzsé a hajrában, azért van még néhány ütőkártyája mindenhez. Új termékbevezetés, társadalmi szerepvállalás, adományozás vagy kiemelt hasznosság kapcsán létezik még egy lehetőséged. Anélkül is ismert lehetsz, hogy drága kapcsolatépítő csoportokba járnál vagy megvennéd a fizetett PR cikkeket. Ez pedig nem más, mint a blogsajtóban megjelenés. Bár az idő szorít, érdemes a napokban a médiának kiküldeni pár sajtóközleményt. A kiemelt ügyek szezonjában a segítés, a terhek átvállalása mindig hírérték. Ott vannak a blogok, amik mozgósíthatók barterben vagy némi támogatásért. Interjúk, portrék és életutak bemutatása örökké aktuális, főleg ha ünnepi és őszinte a felkérés.
Ingyenes szállítás – Még, még és még
A szállítás, postára adás kapcsán talán ez a legnagyobb kihívás, írjunk erről is. Persze nemcsak pl. ShopRenteres üzleteknek gond ez. A Foxpost csomagautomatái közül országosan jelenleg száztizenhét áll rendelkezésre. A DHL, FedEx, GLS, Sprinter, FürgeFutár, DPD opciókról korábban itt írtak bővebben. Nem is szaporítjuk a szót, mindössze ismétlünk: igenis van lehetőség arra, hogy átvállaljuk a szállítás-csomagolás költséget. Persze nyilván előfordul, hogy egy webshop életében többféle csomagvariáció lesz jelen. Különleges csomagolási-szállítási igények merülhetnek fel a törékeny árunál is. A szállítás tehát nincs ingyen semmilyen körülmények között – legfeljebb a felárak és a raktározás eltérése döntő. Ezért a futárcég kiválasztásakor szempont lesz az is, kinek a csomagárai mentesítik leginkább a vevőt, hogy ezt a vételárral a kosár összértéket terheljük.
Ajándék szettek a gyors elvitelhez
Amikor vállalkozók kérdezgetnek minket, hogyan tudnák növelni az élményszintet, sokszor tanácsoljuk a szettek, csomagok és díszkosarak ötletét. Pláne igaz mindez azokra az ajándéktípusokra, amiket mindig, mindenhol keresnek: kozmetikumok nőknek, férfiaknak, de akár az élelmiszerek, táplálékkiegészítők is sorolhatók ide. A szettekben az a remek, hogy más boltok vagy saját bolt más kategóriás termékével is variálhatók. Lényeg a látvány és a kép kiemelés, a transzparens tárgyfotó háttér. Ki szeretne összevisszán tarkálló webshop termékek között bóklászni? Ehhez legcélszerűbb ún. mock-upot dizájnolni. Példáktól, sablonoktól hemzseg a jó termékfotó látványhoz a smartmockups.com és a placeit.net oldala. Ügyes grafikussal, némi segítséggel a zacsik, üvegek, tégelyek látványához használhatók ezek a mock-up sablonok is.
Felugró ablakok a tereléshez
Végül, de nem utolsó sorban érdemes megemlíteni a felugró pop-up ablakot, ami irányítja a vevőt és vezeti a tekintetet is. Köztudott, hogy az Inbound marketing technikaként elhíresült „ablakok” többek csupán néhány reklámhordozónál. Mivel a remarketing lehetővé tenné, hogy hirdessünk olyanoknak is, akik jártak a webshopban, evidens lenne a benne rejlő lehetőség. A két legnépszerűbb PPC, azaz kattintás alapú megoldás a Facebook és a Google Ads hirdetésekkel hoz karácsonykor is legjobb eredményt. A személyre szabott hirdetések korában ma már meg tudjuk szólítani webshopunk látogatóit. De a dinamikus remarketing időigényes és költségesebb is, mint az Inbound marketing. Ezért nem csoda, hogy a webshop tulajdonosok próbálják használni az ablakok adottságait. Az intelligens popupok előnye, hogy a szájton belül szólítja meg célközönségét. Az ajánlat csak akkor jelenik meg, ha még az oldalon vannak. De kilépési szándékot is tudnak észlelni.
OptiMonk, PoptIn és Sleeknote – intelligens adatvezérlés
A magyar fejlesztésű kiváló rendszer, az OptiMonk, nemcsak azt teszi lehetővé, hogy mérjük a felugró ablakok kattintóit. Akár személyre szabott üzeneteket is küldhetünk, vagy célozhatjuk a már feliratkozottakat, visszatérő látogatóinkat is. Emellett számos más popup szolgáltató van a piacon, akik remekbe szabott dizájnnal csábítják a vevőket. A „Várj! Ne menj el!” kliséi ismerősek mindenkinek, aki nem bírva a csábítással visszatér válogatni. Végezetül érdemes megemlíteni egy kevésbé ismert, de annál jobb online eszközt is. Az angolul tudóknak ajánljuk, hogy tegyenek próbált a PoptIn és a Sleeknote megoldásaival is. Utóbbi érdeme, hogy virtuális shop asszisztenst is biztosít. Irányítja, vezeti a látogatót, de felajánl előre elkészített és feltöltött útmutatót is.